Abiye ve Gelinlik Kumaşı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Özel günler için özel hazırlıklar yapmak, özenmek işin en keyifli en heyecan verici kısımlarından biridir. Eş dost akrabalarla bir araya gelinecek bu özel organizasyonlarda elbette taşıyacağımız kıyafet kullanışlı rahat şık ve sizi yansıtır olmalı. Peki bunun için abiye seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

*DOĞRU KUMAŞ SEÇİMİ: Öncelikle abiye elbiselerde moda ne olursa olsun doğru kumaş seçimi önem sırasında en başlarda yer alır. Abiyede doğru kumaşı seçerken mevsim, mekan(açık hava mı, kapalı bir salon mu vb), organizasyon içeriği (yemekli,kokteyl, festival vb) gibi fiziksel şartlar göz önünde bulundurulmalı. Ayrıca istediğiniz modele de seçtiğiniz kumaş çeşitinin uyum sağlaması gerekir.  2018-19 kış sezonu için düğün ve nişan gibi organizasyonlar için bu sezonun trendlerinden olan ipek satenler,ipek şifonlar , parlak sim baskılı tüller, İtalyan krepler,kadife kumaşlar önplana çıkmakta.

*DOĞRU RENK SEÇİMİ: abiye kıyafetler de size modası geçmeyen renk leri seçmenizi öneririz. Saten ve benzeri parlak kumaşlarda bu sezonda öne cıkan  siyah, gri tonları,koyu kırmızı tonları, petrol mavisi ve yeşili, dore ve vizon tonları, mürdüm, şarabi gibi tonları tercih etmenizi öneririz. Şifon ve tül gibi hafif kumaşlarda ise daha soft renkleri ( örneğin pudra tonları,bej tonları,uçuk lila pembe mavi tonları) tercih edebilirsiniz. İtalyan kreplerde pastel tonlar kumaş kalitesini daha iyi yansıtmaktadır.

*VÜCUT TİPİNİZE GÖRE SEÇİMLER YAPIN: Bu senenin abiye modellerinde volanlar, fırfırlar, zengin işlemelerle ön plana çıkarılan modeller yer alıyor. Sadelikle harmanlanan bu modellerde kimi zaman üst beden daha hareketli alt beden sade; kimi zamanda etek kısmı detaylı ve hareketli üst kısmı daha sade olacak şekilde uyum içerisindedir. Bunun yanı sıra degaje yakalı, ip askılı frapan ipek saten elbiseler de bu sezonun trendleri arasındadır.  Önemli olan bu tasarımalar içinden boyunuza kilonuza vücut tipinize en uyugun olanı seçmektir. Seçiminizi yaparken size yardımcı olabileceğini umduğumuz birkaç ipucu; Eğer beliniz ince bir yapıya sahip değilse vatkalı omuz detylı modeller seçerek dikkati belden omuzlara yöneltebilir, belinizin daha ince görünmesini sağlayabilirsiniz. Karın bölgesini gizlemanin en iyi yolu ise bel hizasına inmeden genişleyen modelleri seçmek olacaktır. Kalçayı gizlemek içinse beli ortaya çıkarıp kalçadan genişleyen prenses modelleri tercih edeilirsiniz. Fazla kiloları gizlemek için daha tok hatları belli etmeyecek tarda kumaşları seçmek gerekir. Burada önemli olan ; vücudunuzu doğru tanımlayıp, sevdiğiniz onayladığınız yerleri ön plana çıkarmak, görünmesini istemediğiniz yerleri küçük hilelerle saklamaktır.

Kendinize yakışanı seçmek kadar kıyafetinizi kombinlediğiniz aksesuar da çok önemlidir. Zira yanlış bir seçim elbisenizin bütün havasını olumsuz etkileyebilir. Elbiseniz çok ışıltılı , pul payet işlemeli ve hareketli ise takılarınızı son derece sade seçmek kıyafetinizin ışıltısını ön plana çıkaracaktır. Hatta bazı durumlarda sadece çok sade bir küpe seçilip kollar ve boyun boş bırakılmalıdır. Sade elbiselerde ise dekolteye göre seçim yapmak gerekir. Yaka dekolteli elbiselerde kolye kapalı yakalarda gösterişli bir küpe tercih edebilirsiniz. Kısa kollu askılı modellerde kol aksesuarları zengin bir şekilde kullanılabilir.

KUMAŞ SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Modelinize vücut tipinizi değerlendirerek karar verdiniz. Peki modelinizi en doğru gösterecek kumaş hangisi? Seçeceğiniz kumaş modelinizi tam yansıtacakmı? Vücudunuzda hayal ettiğiniz gibi duracakmı? Hadi ozaman birlikte değerlendirelim: Gece elbiseleri için dikilen özel tasarımlarda özel tasarım kumaşlar kullanılıyor. Bu kumaşlar modele göre üretim aşamasında özel olarak tasarlanıyor. Öncelikle mevsime göre hareket etmek gerekir. Yaz mevsiminde uçuş uçuş daha hafif kumaşlar bakmalısınız.Kış mevsinde ise daha tok kalın dokulu kumaşlar seçmek gerekir. Bir düğün daveti için parlak, işlemeli detaylı bir kumaş rahatlıkla seçebilirsiniz. Nişan yada mezuniyet törenleri için daha sade dantel detaylı modeller bakmanız daha uygun olacaktır. Tasarımcıların çokca tercih ettiği şantuk ve tafta kumaş türü kendine has abartılı olmayan parıltısıyla ideal kumaşlardan biridir. Elbisenizde saten kullanmak  istiyorsanız kalın dokulu likralı satenleri seçmeniz ideal olacaktır. Empirme kumaşlarda ise gece kıyafetlerinde iri desenler ve göze çarpan renkler yerine daha minimal ve pastel tonları kullanmanız daha isabetli olacaktır. Eğer tercihiniz dar kesim bir abiye ise kumaşınızın kesinlikle likralı bir kumaş olmasına dikkat etmelisiniz. Likrasız kumaşla dikilen dar bir elbisede dikim yerlerinde gözle görülür kasılmalar ve deformasyonlar olacaktır. Ayrıca koşuşturmalı, hareketli bir kutlama gecesi dikişlerde patlamalar meydana gelebilir.

 

Abiye modelleri arasında tercih yaparken tasarımcılar cesaretli olmanızı öneriyor. Üzerinizde durmayacağını düşündüğünüz modelleri bile giyip denemelisiniz. Neredeyse her zaman gözde olan straptez kesim ince askılı modeller tercih edebilir daha cüretkar yı seviyorsanız minimal kesimler yada tek omuz açık modelleri tercih edebilirsiniz. Vücudunuzda beğendiğiniz yerleri ön plana çıkartmaktan kokmayın. Tabi önemli olan çok abartıya kaçmamak. Abiyelerde sırt bacak dekoltelerinin en zarif görünen  yerler olduğunu hatırlatalım. Keyifli alışverişler…

Bu gönderi Genel’ te gönderildi ve ’ te etiketlendi.
Para birimini seçin
USD United States dollar